Kasa fiskalna kiedy

Paragon z kasy fiskalnej novitus lupo jest faktem szczególnie ważnym także dla inwestora a dla użytkownika. Ci doskonali mają obowiązek wystawiania takich dowodów sprzedaży, ci kolejni powinni za wszelkim razem usuwać ze sobą paragon.

Niestety, część z nas na rachunki nie zwraca ogromniejszej uwagi, co w wielu przykładach może zawierać dotkliwe konsekwencje. Jak długo powinniśmy trwać takie wydruki z kas fiskalnych i w których sytuacjach potrafią się one nam przydać?

W wypadku przedsiębiorców kwestia jest dosyć prosta. Kopie paragonów powinni oni nosić przez 5 lat-na wypadek kontroli z Urzędu Skarbowego. Po co ale taki dokument klientowi? Ten mały skrawek papieru w wielu przykładach że zawierać głębokie znaczenie. Jeśli znamy ważność paragonu z kasy fiskalnej i wiemy, w jaki styl odpowiednio przechowywać taki dokument, możemy wiele zyskać. Mówi to przede całym tych sytuacji, w których potrzebujemy zareklamować kupiony produkt lub podać go i odebrać swe pieniądze. W takim przypadku sprzedawca zażąda od nas okazania paragonu-potwierdzenia reklamowanej transakcji. O których terminach musimy dbać w chwili, gdy paragon ma nam wspierać w składaniu reklamacji? Jeśli kupujemy artykuły spożywcze, problemy związane z nimi możemy zgłosić do 3 dni. Bardzo dłużej powinniśmy przechowywać te paragony, które są dokumentem zakupu ubrań, obuwia, mebli czy sprzętu RTV. Tu prawo pozwala nam aż 24 miesiące na wykrycie wady a na zgłoszenie reklamacji. Właśnie w chwili, gdy nie będziemy korzystać paragonu, nasza reklamacja nie zostanie przyjęta. Im większa zaletę reklamowanego towaru, tymże cięższa strata połączona z brakiem dokumentu potwierdzającego taką sprzedaż.

Pamiętajmy zatem o paragonach, które sprzedawca musi nam dać podczas zakupów. Miejmy też o tym, by dokumenty takie trzymać w wystarczający środek. Możemy stworzyć koperty, w których będziemy gromadzić paragony w organizacje chronologicznej, możemy pozostawić na ten przedmiot specjalne pudełko. Ważne, by dokument potwierdzający dokonane przez nas transakcje był chroniony tak długo, jak długo że zostać się podstawą do złożenia reklamacji.