Uniwersytet jagiellonski kierunki filologiczne

Choć obecnie rynek tłumaczeniowy pęka w szwach z niedawnych talentów (co roku kierunki filologiczne opuszczają tysiące spragnionych pracy studentów), wciąż odnalezienie najlepszego, najsolidniejszego i najwspanialszego cenowo tłumacza stanowi niesamowicie trudne.

Wszystko za sprawą tego, iż ofert połączonych z tłumaczeniem - albo toż tekstów, czy to wypowiedzi ustnych - jest wszystkie mnóstwo, przy czym dużo z nich nie jest duża swej uwagi. Załóżmy zatem, że celem naszego pragnienia jest tłumacz angielskiego w Stolicy. W jaki twórz potrafimy go odkryć? Jak nie "nadziać się" na podejrzaną jakościowo i czasowo ofertę, a przede wszystkim jak uniknąć straty czasu i pieniędzy? O tym pełnym postaramy się napisać w niniejszym artykule.

Rzeczą ważną w poszukiwaniu odpowiedniego tłumacza jest wygląd oferty granej w Internecie. Z głowy powinniśmy odrzucić wszystkie te propozycji, których zawartość została skondensowana do trzech-czterech zdań. Prawdziwy tłumacz, jako absolwent filologii angielskiej czy wszelkiej innej, potrafi napisać o sobie trochę więcej - również wtedy w takiej sytuacji, by zachęcić potencjalnego nabywcę do użycia z jego pomocy. Ważne istnieje ostatnie, aby przedstawiona przez tłumacza oferta była fizyczna i zwięzła, jednak z ostatnią zwięzłością nie możemy przesadzać. Swoją opinię powinniśmy skupić na tłumaczach, którzy z głowy mówią, w jakich tematykach czują się najlepiej - w szczególności, jeżeli chcemy przetłumaczyć nie głupi referat do nauki lub na uczelnię, a specjalistyczny tekst, który wymaga od tłumacza doświadczenia (często specjalistyczne słownictwo zapewne być przetłumaczone niedokładnie przez kobietę niezaznajomioną w temacie, a zatem warto znaleźć taką, jaka będzie znała, o co należy). Warto poszukać odpowiedniego tłumacza w organizacji tłumaczeń.

Kolejnym ważnym faktem jest czasowość tłumacza - ważne jest, by przekazał on nam tłumaczenie w mało dni. Niejednokrotnie można napotkać się z tłumaczami, którzy w bezpośredniej ofercie nie wspominają nic na problem etapu realizacji. Brakiem byłoby pobieranie z ich pomocy (chyba, że dowiemy się obok nich bezpośrednio, kiedy otrzymamy dzieło). Jeśli chce nam na przebiegu i nie chce nam się słuchać wymówek dotyczących albo to choroby, bądź same złamanej nogi, lepiej zainwestujmy w kogoś zaufanego. Tutaj przechodzimy do ogólnego stwierdzenia: oceńmy wiarygodność danej oferty. Jeżeli widzimy, że jej ojciec włożył dużo czasu w jej ugotowanie możemy liczyć pewność, że podlega mu na naszych klientach.